Lipica - kjer eleganca sreča svobodo
Lipica - kjer eleganca sreča svobodo
Piše: Sanja Cvitić @trideseta
Na sončen vikend v avgustu smo se z družino odpravili na obisk Kobilarne Lipica. Naš izlet je presegel vsa pričakovanja. Takoj, ko smo vstopili na posestvo Lipice, nas je s svojo lepoto in tišino prevzela narava tega čudovitega kraja. In kaj je poleg mogočnih dreves in miru, ki ga začutiš v Lipici, tako posebno? Lipica je kraj, kjer so rojeni in vzgajani izjemni lipicanski konji. V zavarovanem območju parka Lipica se lahko sprehodiš po stoletnih zelenih drevoredih in uživaš v družbi kar 300 belih lipicancev. Če imaš srečo, tako kot smo jo imeli mi, te lahko pričakajo že ob cesti, še preden se pripelješ do urejenega parkirišča.
Ko smo se pripeljali mimo dolge ograjene ceste, daleč stran od prometa, smo opazili konje na paši. Kasneje smo izvedeli, da so to kobile in njihovi žrebički. Takoj, ko z avtom zapelješ z glavne ceste, začutiš spokoj in mirnost stoletnih dreves. Ob cesti, ki vodi do posestva, lahko za ograjo opaziš poti, po katerih se vozijo kočije in po katerih jahajo bolj izkušeni jahači.
Avto smo parkirali na parkirišču, tik ob ograji pa so nas že pozdravili prvi lipicanci. Po luštni poti v senčki smo se sprehodili do blagajne. Na levi strani od poti so igrala za otroke, na desni pa hotel in restavracija. Kljub temu, da je bilo na parkirišču kar veliko avtomobilov, v parku nismo opazili ali slišali veliko ljudi. To je bilo najbolj fascinantno. Le kam so šli vsi te ljudje? To mi lahko pove samo eno – da je posestvo kobilarne res veliko. Ne samo za sprehajalce, obiskovalce, ampak tudi za konje, ki tam bivajo. Posest je neverjetno mirna in tiha. Za nas, ki smo iz velikega mesta, je bila celotna izkušnja prav sproščujoča.
Prvi konj, ki sem ga zagledala, je bil kot iz pravljice. Bel, eleganten. Kaj pa vem, če je pravljica o princu na belem konju iz trte izvita? Meni se zdijo lipicanci res pravljična bitja. Hči je rekla celo, da izgledajo kot samorogi. Pravljična bitja, saj pravim. Lipica je več kot turistična destinacija – to je prava izkušnja, ki nas je očarala in nam pustila nepozabne spomine. In zagotovo se bomo kmalu vrnili.
Razlika med lipicanci in drugimi konji
Ko se lipicanci skotijo, so temne barve, rjave, kasneje pa zaradi mutiranega gena osivijo. Siv gen je dominanten, zato se bo tudi, če parijo belega in rjavega lipicanca, vseeno skotil siv in ne rjav, kot bi mogoče predvidevali. Se pa vsake toliko zgodi, da rjavo žrebe ne osivi v odrasli dobi. Takim pravijo v Lipici, da prinašajo srečo in so, kljub izgledu, pravi lipicanci. Tako nam je povedala oskrbnica, ki nas je peljala na voden ogled po kobilarni.
Voden ogled po kobilarni Lipica
Lipica je kraj, kjer se ljubezen do konj prepleta z bogato zgodovino in ponudbo doživetij. Tu lahko doživiš lepoto lipicanskih konjev in si spočiješ oči v neokrnjeni naravi, kar smo storili tudi mi. Z nakupom vstopnice za Lipico dobiš prost vstop za gibanje po kobilarni, vstop v hleve in brezplačno vodenje v želenem jeziku.
Seveda smo šli tudi mi na brezplačen voden ogled po kobilarni, ki je trajal dobre pol ure. Ravno prav tudi za nemirne otroške nogice. Izvedeli smo vse o zgodovini in vzreji teh prekrasnih konj, pa tudi kakšno zanimivost.
Zanimivo je, da niso čisto vsi lipicanci primerni za predstave – tisti malo manjši, ali večji, ki odstopajo od velikosti, lahko vozijo kočije ali so namenjeni za dresurno jahanje. Sicer pa število konjev letno vzdržujejo in jih je na posestvu približno 300. Konji so tako na voljo tudi za nakup.
Samci so na posestvu ločeni v boksih, kjer smo si jih tudi ogledali od blizu, samice pa se pasejo skupaj z žrebički. Seveda imajo tudi samci možnost paše, a ne skupaj s samicami. Te smo si ogledali kasneje, ko smo šli na vožnjo s kočijo.
No, mi se nismo zanimali za nakup, je pa hči komaj čakala na vožnjo s kočijo, ki se je izkazala za vrhunec našega izleta v Lipico.
Po Lipici s kočijo
Vožnja s kočijo je bila prav tako poučna kot ogled kobilarne, saj je bil naš kočijaž poln informacij in zanimivih dejstev o konjih in sami Lipici. Lipicanci naj bi bili konji, ki se sprva težko vdajo, a je kasneje zato z njimi še lepše delati. Neverjetno je bilo, da sta lipicanca ubogala in se ustavila, ko sta zaslišala zvok »ššššš«. Prav neverjetno.
Vozili smo se skozi prekrasne drevorede, kjer so nekateri hrasti stari tudi tristo let. Nato smo se peljali mimo trase, na kateri tekmujejo s kočijami, kadar Lipica gosti tekme. Najbolj zahteven del je tisti, kjer je voda. Kočijaž nam je povedal, da tako sodniki vidijo, če konj zaupa svojemu kočijažu. Če mu zaupa, bo šel čez vodo, kljub temu, da ne ve, koliko je globoka. Če pa mu ne, bo šel okoli.
Lipica za najmlajše in muzej Lipikum
V kobilarni Lipica je za otroke na voljo tudi aktivnost s poniji. Hči je tako odšla v ogrado s poniji, kjer jih je lahko božala in krtačila. Njihov oskrbnik je povedal, da so ponije v Lipici včasih lahko otroci tudi jahali, a so trenutno žal že prestari, saj so stari že kar 24 let. Sicer pa so vsi konji na posestvu, z izjemo ponijev, lipicanci. Tudi tisti, ta rjavi.
Lipica - kjer zgodovina sreča umetnost jahanja
Vsak korak po tleh Lipice odseva dediščino teh plemenitih živali. V lipiškem konjeniškem centru, ki je eden najstarejših na svetu, smo se sprehodili po čudovitih bivalnih prostorih in pokritih jahalnicah, kjer jahači in konji skupaj ustvarjajo pravo umetnost. Poseben čar je opazovati predstavo klasične šole jahanja. Imenuje se Zgodba o Lipici in pripoveduje o lipicancu in njegovi povezanosti z jahačem.
Res zanimivi so še ogledi učnih ur, ko se konji pod jahači premikajo v popolni harmoniji. Če zamudite predstavo, si jo z vstopnico lahko ogledate naslednji dan. Večinoma je odvisno od tega, kakšno vreme je. Najlepše je bilo videti, kako se skupina lipicancev premika v harmoniji, kako zelo so si podobni in kaj vse se zmore naučiti ta lepa žival.
Lipica ponuja zabavo za vse generacije
Z vstopnico v Lipico je na voljo tudi aktivnost Stik s konjem, kjer si lahko žrebce ogledate čisto od blizu. V spremstvu jahačev in od njih izveš še marsikatero podrobnost. Mi si te aktivnosti posebej nismo ogledali, saj smo bili v boksih že na vodenem ogledu.
Odpiralni čas Lipice
Lipico lahko od aprila do oktobra obiščete od 9. do 18. ure, od novembra do marca pa od 10. do 16. ure. Za točne ure vodenih ogledov in predstav si oglejte njihovo spletno stran.
Dan Kobilarne Lipica
9. septembra bo Dan Kobilarne Lipica. Tukaj si lahko ogledate njihov pester program. Zagotovo bo zanimivo tekmovanje v vožnji vpreg in prikaz podkovanja konja.
Vstopnice po znižani ceni
Vstopnice za vstop v kobilarno, vožnjo s kočijo in predstavo sem kupila po znižani ceni, saj sem izkoristila kupon Generali ZAME. Z enostavno registracijo in prijavo v sistem Rekono sem dobila kupon za popust pri nakupu vstopnic. Če ste slučajno že stranka zavarovalnice Generali, pa lahko dobite pri nakupu vstopnic in dodatnih aktivnosti popust kar do 40 %. Se splača!